موتور بهران
آریا اندیشه، نمایندگی موتور بهران
دسامبر 10, 2019
آسانسور
خرابی آسانسور نتیجه چیست؟
فوریه 1, 2020
نمایش همه

نکات مهم در مورد ریل اسانسور

بهترین ریل آسانسور

بهترین ریل آسانسور

ریل‌ها چه نقشی در حرکت آسانسور دارند؟ کارکرد ریل چگونه است؟ ریل‌ اسانسور  چگونه ساخته شده است؟ هنگام حرکت آسانسور، ریل چگونه کار می‌کند؟ مهمترین قطعه‌ی ریل چیست؟ قیمت ریل اسانسور چگونه محاسبه می‌شود؟

معمولا سوالات گوناگونی در خصوص نحوه‌ی کارکرد، جنس، اندازه و ویژگی های دیگر ریل اسانسور، برای افراد متخصص یا مرتبط با کار آسانسور، به وجود می آید. در این مطلب سعی می کنیم به تعدادی از این سوالات، پاسخ دهیم. اگر سوالات بالا ذهن شما را نیز درگیر کرده‌است با ما همراه باشید. همچنین می‌توانید برای خواندن مطلب آیا می‌دانید کاربرد ریل اسانسور چیست؟ به سایت مراجعه نمایید.

ریل‌ اسانسور چیست؟

ریل‌آسانسور (راهنما) یکی ازقسمت‌های حساس و مهم آسانسور می‌باشد. از‌نظر امنیت و از لحاظ عملکرد اهمیت زیادی دارد.
ریل‌ها در آسانسور نقش هدایت‌گر را به‌عهده دارند.
ریل اسانسور به این منظور طراحی و تولید شده‌است که آسانسور را در مسیر کاملا مستقیم هدایت کند و از منحرف شدن آسانسور از مسیر صاف خود جلوگیری کند.
اکثرا ریل‌ها به طول 5متر و در ضخامت‌های متفاوت هستند، مقطع Tشکل دارند و از جنس فلز فولادST-37 هستند.

به طور کلی ریل شامل 4 سایز مختلف T5،T9،T16،T125 می‌باشد.
توجه داشته باشید نحوه نامگذاری ریل‌ اسانسور در ایران باکشورهای دیگر متفاوت است.
ریل‌های راهنما به صورت عمودی به بدنه چاه محکم می‌‌شوند و توسط قطعات مخصوصی روی هم سوار می‌شوند.

ریل‌ها چه نقشی در حرکت آسانسور دارند؟

تمامی آسانسورها دارای گاردریل هستند. ریل‌ها، اتاقک آسانسور را به طبقه‌ای که می‌خواهد برود، هدایت می‌کنند. همچنین ریل به منظور حفظ امنیت آسانسور، نقش نگه داشتن و متوقف کردن اتاقک را ایفا می‌نمایند.

کارکرد ریل اسانسور چگونه است؟

قلاب‌های ریل اسانسور در فاصله‌های معینی از یکدیگر نصب شده‌اند. این قلاب‌ها در چاه آسانسور باعث افزایش سرعت حرکت آسانسور می‌شوند. این قلاب‌ها با گیره و پیچ‌ها به ریل متصل شده‌اند.

ریل‌ها از چه سیستمی تشکیل شده است؟

گاردریل‌های آسانسور متشکل از سیستمی است که راه آسانسور را تعریف کرده است. در شرایط معمولی، راهنمای ریل‌ها، به راحتی و آسانی راه حرکت آسانسور را مشخص می‌کنند تا آسانسور با حمل افراد و بار در مسیر معین حرکت کند.

ریل آسانسور

 

هنگام حرکت آسانسور، ریل چگونه کار می‌کند؟

در طول حرکت آسانسور، نیروی فشار به شدت کاهش پیدا می کند؛ به خصوص اگر اتاقک درست تعبیه، گنجایش و ظرفیت آسانسور تعریف شده‌باشد. این کار باعث می‌شود تا فشار کمتری بر ریل وارد شده و کارایی بهتری داشته باشد.

مهمترین قطعه‌ی ریل چیست؟

برای سفری آسان، راحت و بی دردسر، قلاب‌های گاردریل مهمترین قطعه‌ی ریل می‌باشند. از این قطعات برای نصب ریل بر دیوارها استفاده می‌شود.

 

 وظایف ریل‌ اسانسور

تصور عموم بر آن است که ریل اسانسور تنها وظیفه‌ی حرکت دادن اتاقک آسانسور و تحمل وزن آن را دارد. اما اینگونه نیست؛ گارد ریل می‌تواند نقش ترمز را هنگامی که آسانسور با سرعت در حال حرکت است، ایفا کند. بنابراین ریل ها نقش مهمی در حرکت با کیفیت و ایمن آسانسورها دارند. کیفیت حرکت آسانسورها چه خوب باشد چه بد، به کیفیت نصب آسانسور بستگی دارد. همچنین کیفیت نصب گاردریل‌ها به کیفیت نصب آسانسور وابسته است.

قیمت ریل اسانسور

قیمت ریل اسانسور به صورت جهانی چیزی حدود 1000 دلار می‌باشد که بسته به جنس آن، این قیمت تغییر می‌کند. در سایت جهانی علی بابا، این ریل ها از 500 دلار تا 1000 دلار فروخته می شود. در بعضی موارد نیز قیمت ریل اسانسور از 24.31 دلار تا 28.85 دلار هم می‌رسد در ایران به دلیل نوسانات قیمت دلار، ریل اسانسور قیمت ثابتی ندارد و حتی تغییر قیمت به صورت لحظه‌ای را تجربه کرده‌است.

نصب قالب گارد ریل اسانسور در دیوار آجری

اگر بدنه‌ی آسانسور در دیوار آجری باشد، قالب ریل معمولا با عمق حداقل 130میلی متر، چسبیده می شود.

نصب قالب ریل در دیوار

ریل اسانسور و محاسبه گر گارد ریل با محاسبه گر امنیت، تنظیم شده و می بایست بر پایه ی گِرد سخت تثبیت شود. حفره های گارد ریل می بایست به صورت افقی نگه داشته شوند. هم ترازی ریل ها نباید از 1/1000 فراتر برود و قد آن باید حدود 60 میلی متر باشد.

راستی و درست نصب شدن گارد ریل باید بررسی شده و تا 1/6000 نگهداری شود. اگر گارد ریل استاندارد کافی و لازم را نداشته باید سریعا آن را تعویض کرد.

امیدواریم با رعایت استاندارهای لازم و توجه به کیفیت و قیمت ریل اسانسور، بهترین انتخاب را داشته باشید.

نصاب آسانسور

ریل اسانسور

نتیجه‌گیری

نصب آسانسور بسیار مهم و تاثیرگذار در حرکت آن است زیرا حتی در صورتی که از بهترین و با کیفیت‌ترین قطعات  استفاده کنیم اما قطعات را به درستی نتوانیم نصب کنیم؛ حرکت آسانسور با مشکل مواجه خواهد شد.

10 دیدگاه ها

 1. سیم بکسل ماشین گفت:

  تبریک
  سایت بسیار خوبی دارید

 2. محمد گفت:

  قیمت هایی که داخل سایت گذاشتید به روزه

 3. احمد گفت:

  چقد خوبه که قیمت رو داخل سایت درج کردید
  هیچ سایتی همچین کاری نکرده بود
  عاالی بود

 4. علی گفت:

  دمتون گرم از اطلاعاتی ک در اختیارمون میذارید

 5. Thanks for the good article, I hope you continue to work as well.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *